Gunesikucaklama

PROGRAM

 

Başlangıç Kursları: Yoga tarihi, terminolojisi, pozların tek tek gösterimi ve uygulamasını içeren, yeni başlayan veya ara vermiş herkese uygundur. 4 buluşmadan oluşur, her buluşma da farklı bir uzmanla çalışılır. Program 20 kişiyle limitli olduğundan kayıt gereklidir. Kişisel sorularınızla ilgilenilecek alan mevcuttur.

Hatha Yoga / Başlangıç – Orta Seviye: Hatha Yoga bütün yoga tarzlarının temelidir. Yeni başlayan ve bir süredir yoga yapan herkes katılabilir. Temel yoga pozları ile nefesin yavaş ve ritmik bir şekilde senkronize olması amaçlanır. Bu bağlantı sağlandıktan sonra pozların içinde yavaşlayarak ya da uzun süre kalarak  vücudun önemli merkezlerine bir nevi masaj yapılır.

Hatha Yoga / İleri Seviye: En az 6 aydır düzenli yoga yapanlar ve beden farkındalığına sahip herkes katılabilir. İleri seviye yoga pozlarını içerir. Çalışma boyunca pozlarda derinleşme araştırılır. 120 dakikalık derslerdir.

Pranayama & Meditasyon: Bu çalışmada Yoga ağacının meyvesi olan meditasyona yönelinir. Uzun süre oturmak sizi korkutmasın; çalışma gevşeme ve ısınma hareketleriyle başlar, nefes pratikleriyle devam eder, meditasyondan, ve bazen teoriden, sonra tekrar gevşeme ile biter.

Yin Yoga: Her yaşa ve seviyeye uygun meditatif bir yoga uygulamasıdır. Pozlarda 3-5 dakika arası, uzun süre kalınır ve uygulama sırasında hedeflenen bölgelerdeki kaslar pasif bırakılır. Hem zihni, hem bedeni meditasyona hazırlar.

Vinyasa Yoga: Asanalar arasında özel geçişler ve akıcılık bu stilin en dikkat çekici özelliğidir. Nefes ve yoga pozlarının uyumu önemlidir. Dinamik bir çalışmadır.

Ashtanga Yoga:  Vinyasa denilen, hareketlerin nefesle birleştirildiği temeli akışa dayanan çok eski bir yoga methodur. Ashtanga serisinde güneşe selam A ve B serileri, ayaktaki pozlar, oturma pozları ve bitiriş pozlarından oluşur. Daima güneşe selamlarla başlar ve yukarıda anlatılan sıralama takip edilir. Bu pratik içinde derinleşme imkanı verir. Sistemin sıralamasında özel bir zeka bulunmaktadır ki düzenli pratik edildiğinde gerçek bir fiziksel, zihinsel ve ruhsal güçlenme ve arınma yaşatır. 

Ashtanga Mysore: adını Ashtanga Yoganın gurusu olan Sri K. Pathabbi Jois'in yaşadığı Hindistan'ın Mysore şehrinden almaktadır. Mysore stilinde, öğretmenin talimatı olmaksızın öğrenci kendi nefesini ve hareketlerini takip eder. Hocanın talimatını dinleyerek pratik yaptığımızda odağımız ister istemez dışarıya yönelmiştir. Mysore stilinin amacı ashtanga serisinin katılımcıya iyice öğretilmesi ve ezberletilmesidir ki bu da tamemen yoganın nihai hedefi olan kendi içine odaklanmayı destekler.

Hamile Yogası / Prenatal Yoga: Yoga, fiziksel, enerjik, duygusal, ruhsal olarak hamilelik ve doğuma yardımcı ve destektir. Hamileliğinizin 3. ayından başlayarak, doğuma kadar katılabilirsiniz. Yoga tecrübeniz olmadan da katılabilirsiniz. Son ayınızda yalnız veya eşinizle birlikte doğuma hazırlık eğitimine katılabilirsiniz. 

Yoga Terapi:  Yoga terapi çalışmasında nefeslerle birlikte yumuşak akışlara girilir. Her yaştan insanın rahatlıkla yapabileceği pozlarda tekrarlar ve bir kaç nefes bu pozların içinde kalarak sinir-kas sistemini uyarılır. Üzerinde çalıştığımız bölgede normal zamanlarda çok fazla çalışan kasları gevşetip rahatlatırken, tembelleşmiş kasları da hareketlendiririz. Bedenin belli bölgelerinde ki ağrıları ve ileri derecede olmayan fıtığı rahatlatarak ve bu bölgeleri destekleyerek güçlendiririz. Günlük uygulamalar doğal dengenizi ve uyumunuzu yeniden sağlamanıza yardım eder ve yaşamınızın her alanına sağlık kazandırır. Yogaya yeni başladıysanız, terapi uygulamasındaki yumuşak akışlar ve nefeslerle beden daha dinamik çalışmalara güvenli bir şekilde hazırlanır.

Pawanmukta: Pawan-hava mukta-özgürlük demektir. Kan ve enerji akışını açmaya yönelik bu pratik, Hatha Yoga'nın ilk ve temel adımlarındandır. Nefesle denklenen yuvarlak hareketler, nazik esnemeler, açılma ve kapanmalardan oluşur. Tek başına yeterli bir uygulama olmakla beraber, ardından gelecek Yoga pratiğine çok iyi bir hazırlıktır.

Sivananda Yoga: Bir Hatha Yoga öğretisidir. Nefes tekniklerine, ısınmalara ve etkili bir poz sıralamasına sahiptir. Dengeli bir gelişim için fiziksel, duygusal, zihinsel ve ruhsal pratikleri birleştiren Yogik yaşam tarzını öğretir. (www.sivananda.org)

Kişiye Özel Program: Geleneksel Yoga çalışması bire bir yapılır. Uygulayıcı gerekli yönergeleri aldıktan sonra kendi pratiğinde veya grup çalışmalarında uygular, yeni yönergeler için geri gelir. Bu programın içinde, gerek duyulduğunca, beslenme ve uyku alışkanlıkları, yogik yaşam tarzı veya masaj gibi öğeler de bulunabilir.