Yogiler

 

Bora ERCAN

İzmir doğumlu. ODTÜ Matematik Bölümü’nden mezun. Wittgenstein ve Zen başlıklı teziyle ODTÜ Felsefe'den master derecesi aldı. Manchester Üniversitesi'nde araştırmacı olarak bulundu.

Yoga ile 1980 sonlarında Ankara’da tanıştı. İlk uygulamaları meditasyon ağırlıklı oldu. Zaman içinde daha da derinleşerek İngiltere, Nepal, Hindistan, Yunanistan ve Tayland’da farklı yoga ekollerinin eğitimlerini aldı.

2003 Yılından bu yana profesyonel olarak yoga hayatına devam etmektedir, 2006’dan bu yana da Hariom’da çalışmaktadır. Çok sayıda çeviri kitap yanında kendi kitapları ve DVD’leri vardır.

Muson Şarkıları-Bir Yoga Yolculuğu. Paloma Yayınları (2.Basım), Nisan 2007

Odysseus Adaları- Bir Akdeniz Yolculuğu. Paloma Yayınları (2. Basım), Nisan 2008

Göğe Yakın Topraklar: Bir Tibet Yolculuğu, Paloma Yayınları, 2013

Yoga 1: Surya’dan Patanjali’ye, Paloma Yayınları (3.Basım), 2015

Yoga 2. Buda'dan Hatha Yoga'ya, Paloma Yayınları, 2016

Hatha Yoga Pradipika, Svatmarama (Çeviri ve Yorum), Okyanus Yayınları (2.Basım), 2017.

 

Derya DEMİRDERE

   İstanbul’da doğdu. Mimar Sinan Üniversitesi Fotoğraf Bölümünde okurken, set fotoğrafı ile başladığı profesyonel fotoğraf kariyerine daha sonraki dönemlerde, asistanlık, çeşitli dergilere özel projeler, mimari alanda fotoğraf çekimleri ve çeşitli mücevher firmaları için özel fotoğraf çekimleri yaparak devam etti. Şu an fotoğraf çalışmalarına proje bazında devam ediyor.

   Yoga ile 2000 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Fotoğraf Bölümünde okurken tanıştı ve o zamandan itibaren fotoğraf projelerinin yanı sıra Yoga çalışmalarına da devam ediyor.

     Yine aynı dönemde Yoga’nın yanı sıra Tai Chi  eğitimi de aldı.  2010 yılında aldığı Yin Yoga TT eğitiminden sonra hayata bambaşka bir pencerede bakmaya başladı.Bu süreden sonra aldığı eğitimlerin çoğu yin yogada kendini nasıl daha çok geliştirebileceğiyle ilgili oldu. Yoganın, şehrin bütün koşturmacasından sıyrılıp, kendinize ayrılacağınız mutlu anlar dilimi olduğunu düşünüyor.Kendinize yapacağınız içsel bir yolculuk...

 

Hale KAMAR

İstanbul doğumlu olan Hale Kamar, Anadoluhisarı Gençlik ve Spor Akademisinden mezun olduktan sonra 20 yıl süreyle Beden Eğitimi öğretmeni olarak görev yaptı.
Bu süreçte bir çok spor branşının uygulayıcısı ve eğitimcisi olmasına karşın 2007 yılında düzenli olarak uygulamaya başladığı nefes, yoga ve meditasyon ile bu çalışmaların beden üzerindeki değişimlerini izlemek, onda yogaya karşı büyük bir hayranlık ve aşk duygusu yarattı.
Yogayı; bedensel, ruhsal, zihinsel değişimin farkındalığında, an'da olmanın coşkusuyla dolu, öğrenme yolculuğu şeklinde tanımlıyan Hale, Uluslararası Yoga Eğitmenlik sertifikası sahibi olup Hariom ve Om Yoga merkezlerinde çalışmalarını sürdürmektedir.

 

Hülya YILMAZİPEK

Nerdeyse çocukluk yıllarında "Ben kimim?, Burada ne yapıyoruz?" sorularıyla beraber meditasyona ilgim başladı. Çeşitli yöntemler denerken 1997 de Osho aktif meditasyonların, o zamana kadar denediğim diğer meditasyon tekniklerinden daha etkili bir şeklide zihnimi odaklandırmada ve huzur bulmama yardımcı olduğunu fark ettim. Osho meditasyon merkezlerinde aldığım eğitimler, okuduğum kitaplar, ve yaptığım grup çalışmaların yanı sıra bana bir isim de verildi. Prem Gramya; Sanskritçe "Masum Sevgi" demek. High School, İstanbul Üniversitesi İşletme ve Abd' de FIDM i bitirdim. İç sesim beni tekrar tekrar yurtdışında eğitimlere, yıllarca çeşitli ülkelerde yardımcı eğitmen olmaya ve yurtiçinde seans vermeye götürdü. En son olarak da benim için hepsini tamamlayan yoga eğitimi almak oldu. Bir yoga dersinde bir çok tekniği reiki verebiliyor, kişinin hayatında ilerletmek istediği alana ışık tutabiliyor, duruşları ve nefesi kullanarak derste beden ile kavranan özgürleştirici etkinin günlük hayata aktarılmasını sağlayabiliyoruz. Aldığım eğitimler: Reiki Mastery Primal İkinci Doğum Osho Sexual Deconditioning (Tantra) Osho No-Mind(Zihinsizlik) Osho Meditasyonları Osho Aile Dizimi Erickson Hipnozu PSYCH-K Osho Humaniversity Sosyal Meditasyonlar Hindistan da Advaita, Vedanta öğretileri Jivamukti Yoga 300 saatlik hocalık David Life ve Sharon Gannon ile retreat, atölye çalışmaları, immersionlar Yogeswari ile retreat, immersion, birçok atölye çalışmaları

 

Lale BATUR

lk kez 2002 yılında başladığı ancak aralıklı devam eden yoga çalışmalarını 2008  yılından itibaren Hariom Yoga Merkezi’nde düzenli olarak sürdürmektedir. 2011 yılında Uluslararası Yoga Federasyonu’ndan, 2012 yılında Yoga Vidya Gurukul’dan  (Nasik Hindistan) temel eğitmenlik sertifikası almıştır. Bu sürede Türkiye’de çok değerli Türk hocaların derslerine ve  Angela Farmer, Victor Van Kooten, Richard Freeman gibi önemli hocaların workshoplarına katılma imkanı bulmuştur. 
2014 yılında Rishikesh’te Surinder Singh ve Asish Kumar Sharma’nın yoga derslerine devam etmiş, Sadhana Mandir’de Self Transformation Program’a katılmıştır.

Hariom Yoga Merkezi ve Om Yoga Merkezi’nde güvenli, hassas, yumuşak, farkındalığı arttıran olarak çalışmaları devam etmektedir.

 

Lale ULUTAŞ

Uluslararası bir ilaç firmasında (Roche) uzun yıllar çalıştıktan sonra kızımın doğumuyla plazalara veda ettim. Bu dönemde yogayla tanıştım.  Mata çıktığım ilk günden itibaren yoga benim için hep zengin ve yepyeni deneyimlerle dolu oldu. Yoganın şifası tüm hayatımı dönüştürmeye başladı. Yogadan böylesine etkilenince daha derinleşmek istedim ve eğitmenlik eğitimi almaya karar verdim. Bu süreç boyunca öğrendiğim en önemli şeylerden biri de yoganın ömür boyu sürecek bir öğrencilik hali olduğuydu.  Hem bu öğrencilik halini hem de eğitmenliği çok sevdim. Şimdilerde sonsuz okyanusun içinde öğreniyor, öğrendikçe aktarıyor, aktardıkça öğreniyorum. 

 

Nazlı CEYHAN SÜMTER

Ankara doğumluyum. Üniversite ve aşk uğruna İstanbul'a taşındım. Sosyal bilimler alanındaki kitapları Fransızca'dan dilimize çevirmeyi meslek edindim. Yanı sıra yayınevlerine dışarıdan editörlük hizmeti sunuyorum.
 
Yogayla 2014'ün başında haşır neşir olmaya başladım. 2015 yılında Hariom ve Om Yoga Merkezlerinin ortak düzenlediği sertifika programlarını tamamladım. 2016'da yine Hariom'un açtığı İleri Düzey Yoga v Meditasyon uzmanlık programına katıldım. Çeşitli eğitim ve atölyelere katılmaya devam ediyorum. Yoganın önüme serdiği bu yolda, Zen'den de destek alarak ilerliyor ve iç huzurumun devamlılığını sağlamaya çalışıyorum.
 
NESLİHAN HELVACI

İstanbul’da doğdum. Marmara Üniversitesi İktisat Fakültesin’den mezun olduktan sonra İngiltere’de
Manchester Business School’ da Marketing and Management üzerine okuduktan sonra Aile şirketinde
çalıştım.
2005 yılında Reiki uygulayıcısı oldum. 2009 yılında Art Of Living ile tanışmam ile birlikte düzenli nefes ve yoga egzersizleri yapmaya başladım. Yoga’ nın dönüştürücü gücünü fark ettikten sonra eğitmen olmaya karar verdim. 2011 yılın da Yogi Adnan Çabuk İLE 200 Saat’lik TTC programını tamamladım. Yurt içi ve yurt dışın da katıldığım workshop eğitim programları ile farklı ekollerden hocalar ile çalıştım. Hamile yogası ve Çocuk yogası uzmanlıklarını aldım. 2015 Yılında Chris Chavez 200 Hour Path to Teaching programını tamamladım. 2016-2017 yılında Hariom Yoga Merkezi’nin İleri Seviye Yogada Uzmanlık Programı'nı tamamladım.
 2016 yılı Ekim ayında Ebru Şener ‘den Theta Healing Therapist’lik eğitimi aldım.
Değişim ve dönüşümün içeride başladığına inanıyorum.

 

 Özge SERDAR

Önceleri yoğun iş tempomda bedensel ve ruhsal olarak dengelenmek için başladığım yoga, daha sonraları kendime doğru çıktığım vazgeçilmez bir keşif yolculuğu haline geldi. Hariom Yoga Merkezi’nin kapısından ilk olarak öğrenci olarak girdim ve kendimi hep evimde hissettim. 2014 yılından başlayarak, sevgili hocalarım Bora Ercan ve Neval Aras’ın düzenlemiş olduğu 150 saatlik İleri Seviye Yoga Uzmanlık Programı’nı tamamladım.  Ardından Bora Ercan, İrem Greenfield ve Asu Somer ile 200 saatlik Uzmanlık ve Hariom Yoga Merkezi’nin düzenlediği 150 saatlik İleri Yoga Uzmanlık Programlarını tamamladım.

Yoga öğretisinin feminist teori, kuir teori, hayvan özgürleşmesi ve ekolojik hareketler ile paralellikleri konusunda araştırmalar yapmaktayım. Yoganın düalist olmayan felsefesinden yola çıkarak kendi bedenimizi, zihnimizi, nefesimizi fark ederek/dinleyerek yeryüzü varlıkları olmaya çalıştığımız, yogayı günlük hayatlarımıza yansıtmaya yönelik meditasyon odaklı çalışmalar yapıyorum.

 

Özgün KONCA

Yogaya 2007 yılında ABD’de doktora yaparken bir türlü geçmeyen yorgunluğuma ve ağrılarıma çare bulmak için başladım.  Iyengar yoga o günden sonra sağlığımı koruduğum, konsantrasyonumu arttıran keyifli bir uğraş haline geldi. Türkiye’ye döndükten sonra da Iyengar yoga derslerine öğrenci olarak devam ettim.

2014 yılında Senior Iyengar Hocası Sheila Haswell rehberliğinde  Iyengar yoga eğitimine katıldım
ve yaklaşık 3 yıl süren eğitimden sonra 2017’de Introductory 1-II eğitmen sertifikası aldım. Derslerde yogayı diğer fiziksel aktivitelerden ayıran özellikleri, konsantrasyonu, yumuşaklığı, asanalardaki aksiyonları vurgulayan ve asanalarda uzun kalarak derinleşirken bir yandan da her zaman mizah anlayışını koruyarak
çalışmayı ve ders yapmayı seviyorum.

 

Özlem ATAMAN

Gurmukh Kaur Khalsa'nın öğrencisi olarak Rishikesh - Hindistan'da  eğitmenlik diplomamı aldım. Türkiye'deki Kundalini Research Institute (KRI) onaylı bir kaç eğitmenden biriyim. Eğitimim ömür boyu sürecek ve ben her öğrendiğimi paylaşmak için sabırsızlıkla bekleyeceğim.

Bu harika yolculuğa başlamadan önce Gazi Üniversitesi İktisat Fakültesini bitirdim. Sonra London Guildhall University’de Pazarlama Yönetimi masterı yaptım. Uzun yıllar yabancı firmalarda yönetici olarak çalıştım. Beni etkileyen Nepal, Butan, Tibet ve Hindistan gibi birçok ülkeye seyahat ettim. Yıllarca folklor oynadım, Tezhip kursuna gittim, Latin dansları yaptım. Ancak hep bir şeyler eksikti ve sonunda anladım ki bende olmayan iç huzuruydu. Onu da Kundalini Yoga’da buldum.  Bu huzura ulaşabildiğim için ve başkalarının da ulaşmasını sağlayabildiğim için çok mutluyum.

 

Sanem ÖNDER

1978 Konya doğumlu. 1996 yılında Kültür Koleji'ni bitirdi. 2000 yılında Marmara Üniversitesi İktisat Fakültesi'nden mezun oldu. Yoga ile ilk kez 2002 yılında ABD'de yüksek öğrenimi sırasında Eastern Michigan Üniversitesi'nde tanıştı.  O günden itibaren çeşitli  yoga ve meditasyon atölyelerine katıldı. 2012-2013 yıllarında Franz Andrini' den Hatha Yoga dersleri aldı. 2014 Mart-Haziran  aylarında Bora Ercan, Hamsa Saraswati, Gayatri Ji ve Neval Aras Sertoğlu ile 200 Saatlik Hariom Yoga Alliance onaylı yoga uzmanlığı kursunu tamamladı.
Başlangıç gevşemesi, pawanmukta, nefes egzersizleri, temel yoga asanaları ve derin gevşemeden oluşan başlangıç ve orta seviye Hatha Yoga çalışmaları yapmaktadır.
Yoga'yı sadece bedeni değil,zihni ve ruhu da aydınlatan bir çalışma olarak gören Sanem'in Yoga yolculuğu halen sürmektedir.

 

Serhan BULUT

2012 yılında Başkent üniversitesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon bölümünden mezun oldum. Devamında 1 yıl ortopedik manuel terapi eğitimini tamamladım. 2014 yılında Ankara Yogaşala'da temel yoga uzmanlık programını tamamladım. Halen Türkiye' de ilk kez açılan Bahçeşehir Üniversitesi Kayropraktik (Omurga sağlığı ve tedavisi) Yüksek Lisans eğtimine devam etmekteyim. Aldığım akademik eğitimler süresince insan anatomisi, kinezyolojisi ve fizyolojisi benim için her zaman ön planda oldu. Yoga eğitmenlik eğitimini tamamladıktan sonra sağlıklı hareket etmenin ne kadar önemli olduğunu farkettim. Yoga, bedene ve ruha olan bakış açımı değiştirdi. İkisi arasındaki köprünün sağlık için öneminin farkına varmamı sağladı. Bu sebepten dolayı mezun olduktan sonraki bilgilerimi yoga ile harmanlayarak insan sağlığını korumayı amaçlıyorum. İnsan anatomisi ve yoga üzerine çeşitli eğitimler vermeye devam ediyorum.