Hakkımızda

 
Hariom Yoga Merkezi, ülkemizde yoganın bir kültür olarak benimsenmesi doğrultusunda çalışmalar yapmak üzere kurulmuştur. Merkezimiz, Uluslararası Yoga Federasyonu ve Uluslararası Yoga Alliance'ın bir üyesidir. Bu bağlamda; düzenli yoga derslerimiz meditasyon, asanalar, derin gevşeme ve nefes alıştırmalarını kapsayacak şekilde devam etmektedir. Ayrıca, yoganın ikiz kardeşi ayurveda ve pilates derslerimiz de sizlerden gelen yoğun ilgiyle devam etmektedir. 

Program için lütfen tıklayınız

Gerek eğitmen arkadaşlarımız için gerekse yoga ve pilates çalışmalarına yeni başlayanlar için özel olarak derlediğimiz DVD arşivimiz ve yoga kitaplığımız da gün geçtikçe gelişiyor. Bulunması zor özel yayınların fotokopisini alabilirsiniz.

Yoga sayesinde ruhsal ve bedensel açıdan daha sağlıklı bir yaşam mümkün, dolayısıyla da daha sağlıklı bir toplum. İnsana, topluma ve doğaya karşı şiddetin son bulması umuduyla... 

 

SIKÇA SORULAN SORULAR

 

Bize yoga ile ilgili her türlü soruyu sorabilirsiniz. Aşağıda sıkça sorulan soru ve yanıtlar yardımcı olabilir.

Yoga kaç yaşında yapılır?

Yetişkin sınıfları için başlama yaşı on ikidir. Çocuk yogası için 5-7, 7-9, 9-11 gibi farklı yaş sınıflandırmaları söz konusudur. Üst yaş sınırlaması yoktur.

Yoga duruşlarında çeşitlemeler sayısızdır. Bu çeşitlilik bizim kendi tarzımız olan duruşları bulmamızı sağlar. Biz, burada, duruşlardan bazılarını resimleriyle gösteriyoruz. 12 yaşından 75 yaşına kadar olan katılımcılarımızın desteğiyle galerimiz zaman içinde genişleyecektir.

Unutulmaması gereken duruşlarda rahat olunmasının gerekliliğidir. Duruş öncesinde bedenin iyi ısınması şarttır. Bir hoca eşliğinde yoga eğitimi olanağına  sahip olmayan arkadaşlarımızın kullanımı için de yakında hareket sıralamaları da eklenecektir.

Yoga yapmanın tehlikesi var mıdır?

Yanlış yapılan her şeyin tehlikesi vardır. Doğru yapılırsa bu tehlike ortadan kalkar.

Herkes yoga yapmalı mıdır?

Elbette hayır, yoga yollardan sadece biridir. Ama hangi yolun bize uyacağını da denemeden/yaşantılandırmadan bilemeyiz.

Yogadan hayatımız için ne bekleyebiliriz?

Öncelikle bir birey olduğumuzu, dolayısıyla da herkesin bir birey olduğunu anlayabilir ve davranışlarımızı ona göre düzenleyebiliriz. Bunun yanında birçok fiziksel ve ruhsal rahatsızlığımızla daha iyi baş edebilmemize yardımcıdır yoga.

Yoga ne zaman ve nerede yapılmalıdır?

Her zaman ve her yerde. Ancak eğer asana yapacaksanız, boş bir mide, temiz ve sessiz bir ortam gereklidir. Nefes çalışmaları için de havalandırılmış bir yer tercih sebebidir. Günde en az bir kez asana çalışması yapmanın yararı büyüktür.

Yoga ne sıklıkta yapılmalı?

Asanalar her gün yapılamasa bile meditasyon ya da pranayama yapılabilir. Çalışmanın ne kadar uzun ya da kısa olacağı değildir önemli olan. Yine kendi yaşam ritmimizde yoga bir yer bulabilir.

Kadınlar ve erkekler için ayrı hareketler var mıdır?

Herkes için ayrı hareketler vardır, kaldı ki kadınlar ve erkekler için de. Kadınların periyodik dönemlerinin ilk gününde asana, özellikle de omuz duruşu gibi ters hareketleri yapmaları doğal olarak önerilmez.

Kadınlar erkeklere göre daha esnektir. Buna karşılık erkeklerin de kas gücü vardır.

Yoganın esnemeden ya da fitnesstan farkı nedir?

Her tür fiziksel etkinlik ya da spor insana yararlıdır tartışmasız. Yogada nefes nefese kalmak, yarışmak, rekabet etmek, mücadele etmek yoktur. Bedenle uyum içinde kasları gevşeterek duruşları yapmak önceliklidir.

Vücudum esnek olmayanlar yoga yapabilir mi?

Evet, rahatlıkla yapabilir. Yavaş yavaş bedenin esnediğine tanık olunur böylece ancak zaman çok önemli bir faktirdür. Sabırla yaklaşılmalıdır bedene, aceleyle değil.

Yoga yaparken ne giymeli?

Olabildiğince ince, esnek ve rahat giysiler. Takı, saat ve gözlükler çıkarılsa iyi olur.

Yoga Matı şart mıdır?

Size ait bir yoga matı hijyen açısından bir rahatlık sağlayabilir.

Yogadan önce ne yenmeli?

En geç yogadan iki saat önce yenmeli. Bu süreç bireyden bireye değişse de gerçek olan bir şey var ki o da yogadan önce yememektir.

Yoga kilo aldırır mı / verdirir mi?

Kilo almanız gerekiyorsa alır, vermeniz gerekiyorsa verirsiniz. Bu, bedensel ve ruhsal farkındalığın gelişimiyle ilişkilidir.

Yoga kas yapar mı?

Evet, ancak kasları şişirmez, uzatır.

Yoga bir din midir?

‘Din nedir’ sorusunu yanıtlamalı önce, bunun için pek de yerimiz yok şimdilik.

Yoga moda mıdır?

Evet! Ama 2500 yıldır hiç geçmeyen ve geçmeyecek olan bir moda.

Yogada sigara, içki ve et yasak mı?

Yogada bu tip yasaklar yoktur. Yoga yapmak öncelikli. Gündelik hayatta gerekenler yogik bilinçle yapılabilir; ama eğer bir aşramda kalıyorsanız sigara, içki, et, çay, yumurta, mantar, çikolata, kahve, kola, soğan, sarmısak ve cinsellik yasaktır.

Yoga yapabilmek icin vejetaryen olmak zorunda mıyım?

Hayır. Herkesin beden tipi farklıdır. Önemli olan kendi beden tipimize göre olan beslenme ve yoga tarzını bulmaktır.

Yoga cinselliği azaltır mı?

Yogayla yaşamınızı kontrol edersiniz, artması gerekiyorsa artar, azalması gerekiyorsa azalır.

Yoga günlük sorunlardan ve politikadan uzak mıdır?

Bugünkü Hindistan’ın özgürlüğünü kazanan ve devleti kuran Mahatma Gandhi bir yogiydi. Yogada yaklaşım farklıdır. Başkalarının şiddet kullanarak çözme yoluna gittikleri sorunları yoga barışçı yollardan çözer.

Yoganın okul ve iş yaşantısına bir yararı var mıdır?

Yoganın tüm hayata yararı vardır, dolayısıyla okul ve iş yaşantısına da. Bireyi fiziksel ve ruhsal açıdan sağlıklı tutarak başarı oranını arttırır.

Yoga hastalıkları iyileştirir mi?

Hayır. Yoga hastalıktan korur. İnsan bedeni bir makina değildir.

Yoga boy uzatır mı?

Gelişme çağındaki insanların gövdelerini yüzde on kadar uzatabilir. İleri yaşlarda boyun kısalmasını önleyebilir.